Pociťujete únavu? Potřebujete dodat šťávu? Vyzkoušejte naše žvýkačky s kofeinem. Kofein je látkou, kterou používali již naši předkové v době kamenné. Tehdy ovšem nemohli využívat ke žvýkání naše energetické žvýkačky, ale museli se spokojit se žvýkáním semen a plodů různých rostlin. Účinek byl však stejný – spousta povzbuzení a energie, která je vždy při ruce.

Do e-shopu

Xylithol

Xylithol

Xylitol je sladidlo, které se nachází v přírodě v mnoha druzích ovoce a zeleniny, včetně různých bobulí, a to zejména ve švestkách, malinách a jahodách. Účinně zabraňuje tvorbě zubního plaku a kyselých bakterií, které jsou původcem vzniku zubního kazu. Xylitol je vhodný i pro diabetiky a je přibližně o 40 % méně kalorický než běžný cukr. Jelikož se získává z přírodních zdrojů, tak neobsahuje aspartam.

Xylitol je pokaždé naprosto stejnou látkou, ať se získává z jakéhokoliv přírodního zdroje (bříza, kukuřice) a nemá žádnou vedlejší příchuť. Při slazení disponuje stejnou sladivostí jako cukr. Díky velice nízkému glykemickému indexu je vhodný i pro diabetiky, nestimuluje totiž slinivku k produkci inzulínu. Preventivně působí u zubního kazu ale i u osteoporózy (řídnutí kostí v důsledku nedostatku vápníku a jiných minerálů). Mnoho studií prokázalo, že Xylitol remineralizuje zubní sklovinu a kosti samotné.

 • patří mezi cukerné alkoholy
 • bývá označován jako dřevný nebo březový cukr a v přírodě jej najdeme v malinách, jahodách, švestkách ale i ovsa
 • získává se z bobulovitého ovoce, kde je součástí hemicelulózy
 • stejně sladký jako sacharóza, ale má o 40% kalorií méně
 • je vhodný pro diabetiky, jeho metabolická přeměna nevyžaduje inzulín
 • má velmi nízký glykemický index GI=7, proto pomáhá udržet nízkou a stabilní hladinu krevního cukru
 • snižuje tvorbu zubního plaku
 • i přes sladkou chuť nepodporuje růst a vznik plísní
 • podporuje růst zdravé střevní mikroflóry
 • podílí se na procesech vedoucích k remineralizaci zubní skloviny

Pokud je použitý jako sladidlo ve žvýkačkách jeho účinnost je největší. Při delším žvýkání dosahuje poměrně dlouhé účinnosti v ústní dutině. I když má sladkou chuť, na rozdíl od klasických sladkostí nevytváří živnou půdu pro vznik plísní. Tím je xylitol vhodné sladidlo pro nemocné trpící opakovanými kandidózami – nepodporuje rozmnožování plísní, ale naopak podporuje růst zdravé střevní mikroflóry a pomáhá tak při detoxikaci organismu.

S Xylitolem je vhodné začít opatrně. Toto sladidlo je bezpečné pro dospělé a děti od 12 měsíců i ve velkém množství. Nicméně pokud užijeme v počátku více jak 15 – 20 mg denně, může mít projímavý účinek. Tělo si však na Xylitol během několika dnů zvykne. Ve všech směrech dokáže nahradit řepný cukr. Je také přímo použitelný v teplé i studené kuchyni, tedy i pro vaření a pečení. Pozor jen při podávání svým mazlíčkům, zvířata jej neumí metabolizovat.

Nutriční hodnoty Xylitolu ve 100 g:
Energie: 240 kcal/1005 kJ
Proteiny: 0 g
Tuky: 0 g
Sacharidy: 99,80 g
Vláknina: 0 g

Zdroje:
http://www.celostnimedicina.cz/xylitol.htm
http://www.zdravapotravina.cz/seznam-ecek/E967
http://xylitol.org/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Xylitol#/media/File:Xylitol.svg

Kofein

Kofein

Nejběžnější zdroje kofeinu jsou káva, čaj, a menší množství obsahuje i kakao. Obsah kofeinu v kávovém zrnu se různí podle druhu kávovníku a metody zpracování zrn. Dokonce v plodech jednoho keře může být, co se týče obsahu kofeinu, velký rozdíl. Takže jeden šálek kávy obsahuje od 40 mg u espressa z odrůdy Arabica (30 ml) až po 100 mg na 120 ml v obyčejné překapávané kávě. Jedna žvýkačka ENERGY DRIVE obsahuje 50 mg kofeinu.

Dále je kofein součástí mnoha populárních kolových a energetických nápojů. Také mnoho léčivých přípravků – např. proti bolesti, či k potlačení příznaků nachlazení také obsahují kofein, i když v relativně malém množství. Kofein je nejrozšířenější stimulant na světě. Patří mezi látky podporující bdělost. Čistý kofein je bílý, hořký prášek, který působí jako psychoaktivní stimulační látka. Stimuluje centrální nervový systém a má vliv na srdeční činnost – zvyšuje krevní tlak. A právě tento účinek dělí názory nejen vědců na dva tábory. Jeden považuje kofein za velmi návykovou látku a poukazuje také na rizika spojené s jeho užíváním. Vzhledem ale k celosvětové produkci a spotřebě kávy, která je hlavním zdrojem kofeinu, převládá názor druhého tábora. Ten říká, že při přiměřené používání je prospěšná pro lidský organizmus. Podle lékařů je obvykle bezpečné přijmout něco mezi 300 – 400 mg kofeinu denně a většina milovníků kávy se tohoto množství drží. Jsou to zhruba 2 – 4 šálky kávy nebo čaje, podle způsobu přípravy.

 • alkaloid, řadící se k purinovým, methylovým derivátům xanthinu
 • obsažený v kávě a čaji, příznivě stimuluje centrální nervovou soustavu, srdeční činnost a trávicí soustavu
 • stimulací nervové soustavy dochází k udržování bdělého stavu a čilosti, po delší dobu zůstává stejná nebo vyšší rychlost reakcí a pozornost, oddaluje se únava
 • povzbuzením trávicí soustavy dochází ke zvýšenému vylučování trávicích šťáv – žaludeční kyseliny a enzymu pepsinu, což u zdravého člověka vede k lepšímu trávení
 • působením na cévní soustavu dochází ke zrychlení srdeční činnosti, rozšíření cév v těle a zúžení cév v mozku, což může příznivě působit proti některým druhům migrén
 • potlačuje příznaky astmatu, snižuje riziko vzniku Alzheimerovi choroby a Parkonsonovi nemoci
 • kofein a prostředky jej obsahující jsou výborným stimulantem pro lidi, kteří potřebují udržet vysoký stupeň bdělosti a vysokou reakční rychlost, v neposlední řadě jsou vhodným doplňkem pro vytrvalostní sportovce u nichž zvyšují výkonnost a díky zvýšenému využití tuků jako energetického zdroje

Zdravá dávka kofeinu je velice individuální a závisí na dalších faktorech. Ženy, které užívají antikoncepci, metabolizují (zpracovávají) kofein dvakrát pomaleji a kuřáci metabolizují dvakrát rychleji. Kojící ženy, které holdují kávě, mohou vypozorovat u svých dětí i podrážděnost a nespavost. Kofein je doopravdy látkou, díky které může fungovat celý dnešní svět – je použitelný na všech místech, kde je potřeba, aby byli lidé dlouho vzhůru a ještě pozorní – využívají jej lékaři, záchranáři, řidiči, lidé ve směnných provozech.

Kofein pomáhá překonat únavu při cestování i při sportu, zbystřuje myšlení, zlepšuje koncentraci, pozornost a bdělost. Dokonce může způsobovat i mírnou euforii. Spolu tedy s dobrou náladou zrychluje reakce a rozšiřuje poznávací schopnosti. Kromě toho, že tedy kofein působí na tělesnou a mentální výkonnost navíc mírní bolest při určitých typech migrén. Také bylo zjištěno, že potlačuje příznaky astmatu, snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby a Parkinsonovy nemoci.

Také můžeme díky kofeinu potlačit hlad, protože organismus obdrží svoji dávku energie a symptomy hladu zmizí. Je to způsobeno tím, že játra reagují na kofein vyloučením glykogenu (cukru) do krevního oběhu. Známý je také diuretický účinek kofeinu. Doplníme-li přísun kofeinu sklenicí vody, nemusíme se bát dehydratace.

Výsledky výzkumů prokázaly, že na kofein odlišně reagují extroverti a introverti, ti druzí jsou na něj mnohem více citliví. Ze zažívacího traktu se kofein vstřebává velmi rychle, maximální koncentrace v krvi je obvykle už po první hodině. Kofein tělo opouští asi 5 až 6 hodin po požití.

Zdroj:
http://www.bio-life.cz/clanky/doplnky-stravy/kofein-a-jeho-ucinky-na-zdravi.html
http://www.eufic.org/article/cs/artid/caffeine-health/
http://cz.onlyimage.com/free-images/caffeine-molecule