Sportujete? Chcete zvýšit svůj výkon? Zkuste naše žvýkačky s L-Karnitinem. L-Karnitin je látka tělu vlastní, která napomáhá odbourávání tuků a přitom zajišťuje svalovým buňkám dostatek energie a kyslíku. Doběhněte si s námi pro první místo.

Do e-shopu

Xylithol

Xylithol

Xylitol je sladidlo, které se nachází v přírodě v mnoha druzích ovoce a zeleniny, včetně různých bobulí, a to zejména ve švestkách, malinách a jahodách. Účinně zabraňuje tvorbě zubního plaku a kyselých bakterií, které jsou původcem vzniku zubního kazu. Xylitol je vhodný i pro diabetiky a je přibližně o 40 % méně kalorický než běžný cukr. Jelikož se získává z přírodních zdrojů, tak neobsahuje aspartam.

Xylitol je pokaždé naprosto stejnou látkou, ať se získává z jakéhokoliv přírodního zdroje (bříza, kukuřice) a nemá žádnou vedlejší příchuť. Při slazení disponuje stejnou sladivostí jako cukr. Díky velice nízkému glykemickému indexu je vhodný i pro diabetiky, nestimuluje totiž slinivku k produkci inzulínu. Preventivně působí u zubního kazu ale i u osteoporózy (řídnutí kostí v důsledku nedostatku vápníku a jiných minerálů). Mnoho studií prokázalo, že Xylitol remineralizuje zubní sklovinu a kosti samotné.

 • patří mezi cukerné alkoholy
 • bývá označován jako dřevný nebo březový cukr a v přírodě jej najdeme v malinách, jahodách, švestkách ale i ovsa
 • získává se z bobulovitého ovoce, kde je součástí hemicelulózy
 • stejně sladký jako sacharóza, ale má o 40% kalorií méně
 • je vhodný pro diabetiky, jeho metabolická přeměna nevyžaduje inzulín
 • má velmi nízký glykemický index GI=7, proto pomáhá udržet nízkou a stabilní hladinu krevního cukru
 • snižuje tvorbu zubního plaku
 • i přes sladkou chuť nepodporuje růst a vznik plísní
 • podporuje růst zdravé střevní mikroflóry
 • podílí se na procesech vedoucích k remineralizaci zubní skloviny

Pokud je použitý jako sladidlo ve žvýkačkách jeho účinnost je největší. Při delším žvýkání dosahuje poměrně dlouhé účinnosti v ústní dutině. I když má sladkou chuť, na rozdíl od klasických sladkostí nevytváří živnou půdu pro vznik plísní. Tím je xylitol vhodné sladidlo pro nemocné trpící opakovanými kandidózami – nepodporuje rozmnožování plísní, ale naopak podporuje růst zdravé střevní mikroflóry a pomáhá tak při detoxikaci organismu.

S Xylitolem je vhodné začít opatrně. Toto sladidlo je bezpečné pro dospělé a děti od 12 měsíců i ve velkém množství. Nicméně pokud užijeme v počátku více jak 15 – 20 mg denně, může mít projímavý účinek. Tělo si však na Xylitol během několika dnů zvykne. Ve všech směrech dokáže nahradit řepný cukr. Je také přímo použitelný v teplé i studené kuchyni, tedy i pro vaření a pečení. Pozor jen při podávání svým mazlíčkům, zvířata jej neumí metabolizovat.

Nutriční hodnoty Xylitolu ve 100 g:
Energie: 240 kcal/1005 kJ
Proteiny: 0 g
Tuky: 0 g
Sacharidy: 99,80 g
Vláknina: 0 g

Zdroje:
http://www.celostnimedicina.cz/xylitol.htm
http://www.zdravapotravina.cz/seznam-ecek/E967
http://xylitol.org/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Xylitol#/media/File:Xylitol.svg

L-carnitine

L-carnitine

L–Karnitin je látka alkaloidní povahy, která se používá především při regulaci tělesné hmotnosti, protože vyvolává v organismu „pocit chladu“ (působí pouze na receptory – zimu necítíte). Tím tělo začne produkovat více tepla a následně spotřebovávat více energie z tělesného tuku. Tento účinek funguje nejen při fyzické zátěži, ale i v klidu.L-karnitin je po chemické stránce látkou velmi podobnou aminokyselinám a je běžně přítomný v lidském organismu. Reguluje tělesnou hmotnost, regeneruje po fyzické zátěži a zvyšuje odolnost organismu. V neposlední řadě má pozitivní vliv na srdeční činnost. Navíc při požití L karnitinu dochází k rychlejšímu přísunu kyslíku do buněk (podobně jako zakázané EPO). Při dostatečné suplementaci tedy mají svalové buňky k dispozici více ATP i kyslíku, tedy obou potřebných látek k podávání intenzivního výkonů, navíc tato energie vzniká z tuků!

 • přírodní sloučenina vlastní lidskému tělu
 • derivát aminokyselin lysinu a methioninu
 • jeho úlohou v těle je stimulovat transport mastných kyselin s dlouhým řetězcem přes membránu mitochondrií, jehož následkem je vznik ATP
 • při jeho suplementaci dochází k rychlejšímu přísunu kyslíku do buněk
 • pokud je ho v těle dostatek, mají buňky dostatek ATP i kyslíku, což umožňuje podávat svalovým buňkám intenzivnější výkon, přičemž si berou energii s tuků
 • zlepšuje schopnost těla využívat tuky při pohybu a cvičení, energii potřebnou pro pohyb dodává z tuků
 • díky svým účinkům na organismus je jeho využítí ideální do přípravků pro lidi sportující či se snažící aktivně hubnout

Zdroje:
RNDr. Petr Fořt: L – Karnitin pro zdraví a krásu, 2004 – Steidl, L. a Zbránková, B.: Význam karnitinu: A jeho využití v medicíně, 2000
http://www.bodydiszkont.hu/blog/l-carnitine_-_l-karnitin.html