Máte stresující práci? Čekají Vás zkoušky? Vyzkoušejte naše žvýkačky s L-Theaninem a vitamínem B12. L-Theanin je látkou obsaženou v zeleném čaji, který již po staletí používá mnoho lidí pro navození dobré nálady a pohody. Dovolte nám tedy nabídnout Vám uklidňující šálek dobrého čaje.

Do e-shopu

Xylithol

Xylithol

Xylitol je sladidlo, které se nachází v přírodě v mnoha druzích ovoce a zeleniny, včetně různých bobulí, a to zejména ve švestkách, malinách a jahodách. Účinně zabraňuje tvorbě zubního plaku a kyselých bakterií, které jsou původcem vzniku zubního kazu. Xylitol je vhodný i pro diabetiky a je přibližně o 40 % méně kalorický než běžný cukr. Jelikož se získává z přírodních zdrojů, tak neobsahuje aspartam.

Xylitol je pokaždé naprosto stejnou látkou, ať se získává z jakéhokoliv přírodního zdroje (bříza, kukuřice) a nemá žádnou vedlejší příchuť. Při slazení disponuje stejnou sladivostí jako cukr. Díky velice nízkému glykemickému indexu je vhodný i pro diabetiky, nestimuluje totiž slinivku k produkci inzulínu. Preventivně působí u zubního kazu ale i u osteoporózy (řídnutí kostí v důsledku nedostatku vápníku a jiných minerálů). Mnoho studií prokázalo, že Xylitol remineralizuje zubní sklovinu a kosti samotné.

 • patří mezi cukerné alkoholy
 • bývá označován jako dřevný nebo březový cukr a v přírodě jej najdeme v malinách, jahodách, švestkách ale i ovsa
 • získává se z bobulovitého ovoce, kde je součástí hemicelulózy
 • stejně sladký jako sacharóza, ale má o 40% kalorií méně
 • je vhodný pro diabetiky, jeho metabolická přeměna nevyžaduje inzulín
 • má velmi nízký glykemický index GI=7, proto pomáhá udržet nízkou a stabilní hladinu krevního cukru
 • snižuje tvorbu zubního plaku
 • i přes sladkou chuť nepodporuje růst a vznik plísní
 • podporuje růst zdravé střevní mikroflóry
 • podílí se na procesech vedoucích k remineralizaci zubní skloviny

Pokud je použitý jako sladidlo ve žvýkačkách jeho účinnost je největší. Při delším žvýkání dosahuje poměrně dlouhé účinnosti v ústní dutině. I když má sladkou chuť, na rozdíl od klasických sladkostí nevytváří živnou půdu pro vznik plísní. Tím je xylitol vhodné sladidlo pro nemocné trpící opakovanými kandidózami – nepodporuje rozmnožování plísní, ale naopak podporuje růst zdravé střevní mikroflóry a pomáhá tak při detoxikaci organismu.

S Xylitolem je vhodné začít opatrně. Toto sladidlo je bezpečné pro dospělé a děti od 12 měsíců i ve velkém množství. Nicméně pokud užijeme v počátku více jak 15 – 20 mg denně, může mít projímavý účinek. Tělo si však na Xylitol během několika dnů zvykne. Ve všech směrech dokáže nahradit řepný cukr. Je také přímo použitelný v teplé i studené kuchyni, tedy i pro vaření a pečení. Pozor jen při podávání svým mazlíčkům, zvířata jej neumí metabolizovat.

Nutriční hodnoty Xylitolu ve 100 g:
Energie: 240 kcal/1005 kJ
Proteiny: 0 g
Tuky: 0 g
Sacharidy: 99,80 g
Vláknina: 0 g

Zdroje:
http://www.celostnimedicina.cz/xylitol.htm
http://www.zdravapotravina.cz/seznam-ecek/E967
http://xylitol.org/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Xylitol#/media/File:Xylitol.svg

 L-Theanin

L-Theanin

Pozitivní účinky L-Theaninu přispívají k procesům relaxace nervového systému, redukce vlivu kofeinu, odbourání stresu a stísněnosti stejně jako pozitivně ovlivňuje schopnost vnímání a učení se. Během spánku je mu pak připisována aktivní role pro tvorbu alfa vlnění nervového systému, jednoho ze základních spontánních vlnění v mozku spojovaného s relaxací a podprahovým vnímáním.

 • neurologicky aktivní aminokyselina obsažená pouze v listech čajovníku
 • propůjčuje zelenému čaji jeho charakteristickou chuť a uklidňující účinky
 • derivát kyseliny glutamové, představuje jeden z neurotramsmiterů nacházejících se v mozku
 • podílí se na normalizaci hladin neurotransmiterů v mozku a zkoumá se jeho možné využití jako prostředku k nápravě poruch vedoucích ke snižování pozornosti
 • stimuluje produkci mozkových vln alfa, což vytváří stav hluboké relaxace a duševní bdělosti podobnému stavu dosaženému prostřednictvím meditace
 • podílí se na vzniku inhibičního neurotrasmiteru gama aminomáselné kyseliny (GABA), která ovlivňuje hladiny dopaminu a serotoninu, které mají relaxační účinky, zlepšují paměť a schopnost učit se
 • jeho užívání prospívá duševní a fyzické relaxaci bez nežádoucí ospalosti
 • používání přípravků s L-Theaninem je ideální pro jedince vyskytující se ve stresových situacích, kdy je žádoucí utlumení stresu, nikoli však organismu jako celku

Zdroje:
http://www.matchatea.cz/wp-content/uploads/2013/09/l_theanin_matcha.pdf
http://phyproof.phytolab.de/l-theanin.html

Button Text